تماس تلفنی اوباما با روحاني,محمد جواد ظريف

ظریف در مجلس: کنگره آمریکا به دیپلماسی پارلمانی با ایران تمایل دارند

وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه آمریکا ابرقدرت نیست و می‌توان آن را در میدان دیپلماسی شکست داد گفت که نمایندگان کنگره آمریکا تمایلی به دیپلماسی پارلمانی با ایران دارند.

 سیدحسین نقوی حسینی در تشریح جلسه امروز بعدازظهر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور وزیر امور خارجه گفت: در ابتدای این جلسه بروجردی رییس کمیسیون با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد حمایت از تحرک دیپلماسی دولت و اینکه برخی اقدامات در این سفر به جا نبود، پیرامون دو موضوع ظریف وجان کری و تماس تلفنی رییس جمهور با اوباما سوال کرد و از وزیر خواست و گزارش جامعی از روند مذاکرات ارائه کند.

وی افزود: وزیرامورخارجه توضیحات خود را با مجموعه تلاش‌های انجام شده علیه ایران، در آستانه سفر به نیویورک و جریان سفر شروع کرد به طوریکه به گفته آقای ظریف دولت و کنگره آمریکا در پی تهیه طرح تحریم‌های جدید علیه ایران بودند و اسراییلی‌ها را نیز ادامه منزوی سازی ایران و ترک اجلاس در هنگام سخنرانی رییس جمهور را دنبال می‌کردند که هیات ایرانی در خنثی‌سازی در هر دو توطئه موفق بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای ظریف در این جلسه گفت که نه تنها ایران در اجلاس سازمان ملل منزوی نشد بلکه با درخواست‌های متعدد و ملاقات‌هایی بسیاری روبه رو شد که به دلیل حجم بالای تقاضاها نمی‌توانست به همه آنها پاسخگو باشد، در این بین این اسراییلی‌ها بودند که در انزوا قرار گرفته بودند.

نقوی حسینی ادامه داد: وزیر امور خارجه تاکید کرد حداقل اثر سفر به نیویورک این بود که قبل از سفر 45 درصد مردم آمریکا به راه‌حل نظامی علیه ایران اعتقاد داشتند اما امروز 75 درصد مردم ایالات متحده به راه‌حل سیاسی روابط آمریکا با ایران معتقدند.

وی با بیان اینکه طبق گفته وزیر امور خارجه در داخل آمریکا یک صدا و یک گرایش واحد وجود دارد افزود: به گفته آقای ظریف در‌ آمریکا صداها و گرایشاتی مختلفی وجود دارد که این اختلافات در داخل دولت آمریکا نیز به چشم می‌خورد به همین دلیل باید از این اختلافات بهره‌برداری شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای ظریف همچنین توضیح داد چنین اختلافی در مورد ملاقات یا گفت‌وگو با مقامات ایرانی وجود داشت به طوری که برخی جریانات مخالف ملاقات یا گفت‌وگو با اوباما بودند و برخی دیگر موافق.

نقوی حسینی اضافه کرد: وزیر امور خارجه در این جلسه گفت که فکر می‌کردم گفت‌وگوها و مکالمه‌ها درست است و اشکالی ندارد بر همین اساس فعالیت‌ها و تحرکات دیپلماسی به دستاوردهایشان در مجموع مثبت بوده به گونه ای که حجم ملاقات‌ها و محتوای گفت‌وگوها در ملاقات‌ها در راستای منافع ملی کشور موثر و مفید بوده است.

وی افزود: آقای ظریف همچنین گفت که فشارها بر اوباما به خصوص از سوی صهیونیست‌ها قابل پیش‌بینی بود و می‌دانستند که نتانیاهو‌، اوباما راتحت فشار قرار می دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه جعفری‌،شوهانی و مقتدایی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از بیان نظراتشان سوالاتی را مطرح کردند گفت: آقای ظریف به سوالات پاسخ داد و تاکید کرد وزارت خارجه از نقد منصفانه استقبال می‌کند.

وی افزود: بنا بر گفته آقای ظریف منافع ملی کشور محور فعالیت دستگاه دیپلماسی است و آنها دشمن را دشمن دانسته و اعتقاد دارند نباید اجازه دهند صهیونیست ها مظلوم نمایی کنند همچنین این اعتقاد وجود دارد که آمریکا ابرقدرت نیست و می‌تواند آنها را در میدان دیپلماسی شکست داد.

نقوی حسینی اظهار کرد: آقای ظریف تاکید کرد باید توان‌، قدرت‌ و ظرفیت‌های انقلاب و نظام کشور را باور داشت چون آمریکا و صهیونیست‌ها می‌خواهند نشان دهند ایران جایی برای بازی ندارد این در حالی است که ایران قدرتمند است و با داشتن ظرفیت و آگاهی از قواعد بهترین بازی را انجام می‌دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت که بنا به گفته وزیر امور خارجه نمایندگان کنگره آمریکا تمایلی به دیپلماسی با ایران را دارند و از طرف ایران با اذن مقام معظم رهبری اقدام صورت گیرد در حوزه نخبگان همچنین تمایلی در نخبگان آمریکا وجود دارد. /ايسنا

 تاريخ : | | نویسنده : learncom1 |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.