كنگره امريكا در صدد است كه برخي محموله‌هاي توليدات نفتي به مقصد ايران را تحريم كند ولي بايد دانست كه اين تحريم‌ها بي‌فايده، حاكي از سردرگمي در يافتن يك راه حل واقعي از سوي امريكا است و مجموعه سياست‌هاي احمدي‌نژاد، تحريم‌ها را عقيم كرده است.

به گزارش رجانيوز به نقل از فارين پاليسي، در راستاي جلوگيري از موفقيت ايران در برنامه هسته‌اي، كنگره امريكا تمركز خود را بر روي وابستگي گازوئيل ايران به خارج معطوف كرده است. با اين حال، مقامات ايراني اعلام كرده‌اند كه تنها 40 درصد از مصرف بنزين خود را از خارج وارد مي‌كنند، تخمين‌ها نشان مي‌داد كه با تحريم گازوئيل بتوان برنامه هسته‌اي ايران را متوقف كرد اما شواهد حاكي از آن است كه اين امر اثري نخواهد داشت زيرا بر طبق اطلاعات موثق، وابستگي ايران روز به روز به بنزين وارداتي كمتر و كمتر مي‌شود.

اصلي‌ترين دليل اين مسئله استراتژي احمدي‌نژاد در رفع وابستگي‌ها براي كاهش آسيب‌پذيري از تحريم‌ها است كه اين مجموعه سياست‌ها بسيار مؤثر بوده است. احمدي‌نژاد به‌طور گسترده‌اي اقدام به گسترش پالايشگاه‌ها كرد، اين در حالي است كه از 9 پالايشگاه ايران، 7 مورد آن رو به توسعه و گسترش هستند، 7 پالايشگاه جديد نيز در حال ساخت يا طراحي هستند كه در عرض 3 يا 5 سال آينده به خط توليد وارد خواهند شد. اين امر باعث خواهد شد ظرفيت توليد به 2 برابر كنوني برسد، يعني توليد ايران را به توليد عربستان سعودي برساند كه اين دستاورد فوق‌العاده‌اي است.

همچنين، برنامه سهميه‌بندي بنزين باعث شد كه نياز ايران براي واردات گازائيل بشدت كاهش يابد.با اين ترفند احمدي‌نژاد نيازروزانه ايران به بنزين به كمتر از 25 درصد رسيده است و حتي سال آينده با راه اندازي فازهاي جديد پالايشگاه‌ها، اين وابستگي به كمتر از 15 درصد خواهد رسيد. تا سال 2012 ميلادي، ايران در زمينه توليد بنزين كاملاً خودكفا خواهد شد و مدت كمي بعد از آن نيز جمهوري اسلامي خواهد توانست به عنوان صادر كننده بنزين مطرح شود.

در رابطه با گسترش ظرفيت توليد پالايشگاه‌ها، ايران با كشورهاي فرانسه، انگلستان، آلمان، سوئيس، كره، روماني، ايتاليا، دانمارك، ژاپن، چين و حتي شركت‌هاي امريكايي شل همكاري مي‌كند. در صورت عملي شدن تصميم امريكا مبني بر تحريم فرآورده‌هاي نفتي، احتمال دارد بعضي از اين كشورها در مورد روابط شركت‌هاي خود با ايران تجديد نظر كنند ولي اين اقدام به تحريم موجب خواهد شد ايران حركت خود به‌سوي خودكفايي را سريع‌ترانجام دهد و با شتاب بيشتري اين مسير را طي كند.

اولاً؛ شركت‌هاي خارجي كه در حال حاضر براي گسترش پروژه‌ها با ايران همكاري مي‌كنند، در زمينه‌هاي مشاوره، مالي، طراحي و مهندسي اوايل كار داراي جواز بودند كه در حال حاضر نيز به كار خود ادامه مي‌دهند، اما حتي اگر اين شركت‌ها بعد از شروع تحريم از ادامه همكاري خود با ايران سرباز بزنند، ايران به تنهايي قادر خواهد بود كه كار را به بهترين نحو ادامه دهد، به‌طوري كه هيچ خللي به پروژه وارد نشود.

ثانياً؛ ايران تعامل زيادي با چين براي گسترش همكاري‌ها در توسعه پالايشگاه‌هاي خود داشته است، از اين رو، چين تمايلي براي ادامه تحريم‌ها عليه ايران توسط امريكا از خود نشان نمي‌دهد. در ماه‌هاي اخير، حضور شركت‌هاي چيني در بخش نفت ايران افزايش زيادي داشته است و بين 2 كشور همكاري‌هاي نزديكي به چشم مي‌خورد.

طي ماه‌هاي اخير شركت سينوپك چين در توسعه پالايشگاه‌هاي تبريز و شازند كه باعث افزايش توليد 303 ميليون بشكه‌اي بنزين در روز خواهد بود، همكاري كرده و در توافقات اخير نيز قرار است بيش از يك ميليون ديگر به ظرفيت روزانه توليد اضافه شود.

ايران همچنين درصدد است با كشورهاي مالزي، اندونزي و حتي سوريه توافقنامه‌هايي براي گسترش و ساخت 3 پالايشگاه در اين كشورها منعقد كند و به هيچ‌وجه به نظر نمي‌رسد كه دولت‌هاي اين كشورها تمايلي براي لغو اين توافقنامه‌ها از خود نشان دهند.

همزمان ايران در يك حركت سريع توانست اقدام به جايگزين كردن سوخت مصرفي گاز به‌منظور كاهش مصرف بنزين كند. 3 سال پيش، احمدي‌نژاد اقدام به راه اندازي پروژه اي كرد كه در آن، خودورهاي بنزيني بتوانند با گاز طبيعي حركت كنند و گاز طبيعي جايگزين مصرف بنزين شود.

ايران سومين كشوري است كه داراي منابع گاز طبيعي، يعني بيش از 16 درصد از كل منابع گازي جهان است. برنامه‌هاي آينده دولت اين است كه بيشتر سوخت مصرفي را از منابع گازي تأمين كند. قيمت هر گالن بنزين، مساوي با 53 سنت است، در صورتي كه قيمت همان مقدار گاز طبيعي برابر با 15 سنت خواهد بود. از زمان شروع اين برنامه، بيش از 10 درصد از كل مصرف سوخت بنزين براي حمل‌ونقل با گاز طبيعي جايگزين شده است.

همچنين، ايران يكي از بزرگترين كشورهاي توليد كننده متانول در جهان است. ايران داراي 4 پالايشگاه توليد متانول مي‌باشد و درصدد است 2 پالايشگاه جديد نيز احداث كند كه در نوع خود در جهان بي‌نظير است. اين امر موجب خواهد شد ظرفيت توليد اين محصول به 60 درصد افزايش يابد. فعاليت اين پالايشگاه‌ها كه با همكاري شركت‌هاي دانماركي است، ايران را قادر خواهد ساخت بتواند الكل را با سوخت خود مخلوط كند، دقيقاً مانند امريكا كه از تركيب بنزين و اتانول استفاده مي‌كند و با اين كار مي‌تواند بدون تغيير در مكانيسم خودروها و صرف كمترين هزينه، مصرف را حداقل 5 درصد كاهش دهد.

و در آخر اينكه دولت‌مردان ايران، مردم را تشويق مي‌كنند كه بيشتر از وسايل حمل‌ونقل عمومي استفاده كنند كه جايگزين ديزلي‌ها شده‌اند.

تمامي اين موارد نشان مي‌دهد كه عملي كردن سياست تحريم امريكا هيچ شانسي ندارد. در ماه مي، جمهوري اسلامي ايران توانست قرارداد انتقال خط لوله با پاكستان را كه از طريق آن ايران مي‌تواند ارتباط خود را با بازارهاي آسيا افزايش دهد، بين 2 كشور به امضا برساند. وزير نفت هندوستان نيز اعلام كرده است كه فشارهاي خارجي براي گسترش اين خط لوله نخواهد توانست بر تصميم اين كشور براي همكاري با ايران تأثيري داشته باشد. اين يعني ميليون‌ها نفر از مردم هندوستان به‌زودي براي تأمين برق خود به ايران وابسته خواهند بود.

چند ماه پيش نيز ايران با تركمنستان توافق كرد كه در خط لوله ناباكو مشاركت كند؛ خط لوله‌اي كه گاز ايران را به قلب اروپا منتقل مي‌كند. كاملاً روشن است كه انجام هريك از اين پروژه‌ها چقدر باعث خواهد شد كه نفوذ و جايگاه ايران را در منطقه افزايش دهد.  

تاريخ : | | نویسنده : learncom1 |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.